Początkujący typerzy zazwyczaj nastawieni na szybki zarobek często poszukują płatnych grup, które zapewnią im pewne typy na dziś. Niestety zazwyczaj po niedługim czasie osoby takie orientują się, iż zostali oni nabrani przez internetowych oszustów. Przeważnie działalność płatnych typerów bazuje na fałszywych zapewnieniach i jest zwykłą stratą pieniędzy. W jaki sposób zatem weryfikować płatne grupy i czy w ogóle warto z nich korzystać?
Kto prowadzi zamknięte grupy dla typerów?
Rozważając wykupienie dostępu do płatnej grupy często gracze zastanawiają się, z kim mają do czynienia. Często osoby prowadzące płatne kanały kryją się bowiem za pseudonimami i nie mamy jasności, kto tak naprawdę jest po drugiej stronie ekranu. Właścicieli płatnych grup typerskich możemy podzielić na trzy dominujące kategorie:
- INTERNETOWI OSZUŚCI. Są to osoby, które nie prowadzą w rzeczywistości żadnej grupy lub mocno odbiega ona od zapewnień, które przedstawiali klientowi przed wykupieniem dostępu do niej. Na przestrzeni lat wypracowali liczne metody zdobywania zaufania naiwnych graczy. Jest to najgorszy rodzaj płatnych typerów, ponieważ zwykle nie są oni skorzy do zwrócenia nam środków, a do tego ich namierzenie bywa kłopotliwe.
- TYPERZY "NA FALI". Drugą grupę stanowią osoby, które założyły płatny kanał ze względu na dobrą passę bukmacherską. Chociaż ich intencje nie zawsze są złe, to często oczekiwania graczy względem ich kuponów rozmijają się z rzeczywistością. Forma typerska potrafi skończyć się z dnia na dzień, a propozycje danego typera okazują się kompletnie niewarte wydanych pieniędzy.
- DOŚWIADCZENI GRACZE. Jedyną godną polecenia, ale zarazem najrzadszą grupą płatnych typerów są osoby posiadające dużą wiedzę oraz wgląd do rozmaitych informacji ze świata sportu, które dzielą się swoimi spostrzeżeniami we własnym zamkniętym kanale. Pamiętajmy jednak, iż takie osoby nie muszą natarczywie reklamować się w kanałach społecznościowych i zwykle działają w ciszy. Możemy przyjąć zasadę, że im bardziej ktoś stara się zaimponować odbiorcom drogimi przedmiotami, plikami pieniędzy czy zdjęciami wygranych kuponów, tym większe jest prawdopodobieństwo, że usiłuje on nas oszukać.
Ile można zarobić będąc w grupie VIP?
Płatna grupa nie jest w żadnym wypadku gwarancją zarobku. Co więcej, nierzadko gracze wykupujący dostęp do tego typu kanału są stratni na propozycjach skopiowanych od danego płatnego typera. Warto jednak podkreślić, iż nawet dobre płatne grupy nie dają swoim klientom takiego zysku, jak co poniektórzy mogliby sobie wyobrażać - zazwyczaj jest to yield na poziomie kilkunastu procent. Wówczas należy przekalkulować, czy sam dostęp do grupy nie zeruje całkowicie naszego zysku z wykorzystanych propozycji. Oczywiście nie da się precyzyjnie wskazać, ile zarabiają członkowie grup VIP, ponieważ wszystko zależy od danego okresu gry oraz rodzaju grupy. Przeważnie jednak wyobrażenia ludzi względem takich kanałów są mocno wyolbrzymione.
Jak dołączyć do typerskiej grupy VIP?
Zazwyczaj jedynym wymogiem płatnych typerów jest kwestia uiszczenia opłaty za dostęp do ich grupy. Kwoty wahają się od kilku do nawet kilku tysięcy złotych w zależności od renomy danego typera, jego kraju pochodzenia czy częstotliwości dodawanych propozycji. Zazwyczaj subskrypcja pozwala na miesięczny dostęp do grupy. Należy pamiętać, że jeżeli ktoś obiecuje nam darmowy wgląd do takiego kanału w zamian za umieszczenie polecających go komentarzy w różnych serwisach czy innych grupach, nie powinniśmy pod żadnym pozorem zgadzać się na taki układ - jest to jasna oznaka, że to oszustwo, ponieważ dobrzy typerzy nie muszą sami angażować się w tworzenie fałszywych opinii na ich temat.
Gdzie można znaleźć dobre grupy dla typerów?
Dowiedzieliśmy się już, na jakie grupy dzielą się płatni typerzy oraz czego możemy spodziewać się w grupach premium. Przejdźmy więc do najbardziej interesującego graczy pytania - gdzie znaleźć dobre grupy z typami? Wbrew pozorom wcale nie musimy wydawać pieniędzy, aby do takowych należeć! Warto rozejrzeć się też za darmowymi grupami typerskimi. Postaramy się jednak omówić oba warianty.
Grupy bukmacherskie na FB
Na Facebooku możemy znaleźć sporą liczbę różnego rodzaju polskich grup typerskich. Są one bardzo popularne i dość dobrze rozwinięte, a do największych z nich należy nawet kilkaset tysięcy osób. Istnieją zarówno grupy ogólnotematyczne, jak i koncentrujące się wyłącznie na wybranej dyscyplinie.
Darmowe grupy bukmacherskie na FB
Wspominając o darmowych grupach szczególnie chcielibyśmy zarekomendować naszą autorską grupę BET EKIPA, na której można znaleźć wiele ciekawych treści na każdy dzień! Jest to miejsce zrzeszające wszystkich zainteresowanych sportem oraz zakładami bukmacherskimi - zarówno tych początkujących, jak i doświadczonych już w temacie. Oczywiście istnieją też inne grupy typerskie, które znajdziemy za pomocą wyszukiwarki FB.
Płatne grupy bukmacherskie na FB
Po weryfikacji polskich płatnych grup typerskich możemy uznać, że żadna z nich nie osiąga na tyle imponujących wyników, aby była warta opłacania pakietu. Skuteczność nie różni się znacznie od propozycji darmowych grup, dlatego zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest korzystanie z takich serwisów, które nie wymuszają dokonywania płatności.
Grupy bukmacherskie na Telegramie
Telegram to miejsce mocno kojarzone w świecie zakładów bukmacherskich z płatnymi typerami, ponieważ charakter tej platformy czyni ją lepszym miejscem do prowadzenia serii typerskich, niż inne kanały społecznościowe. Tam znajdziemy znacznie więcej dobrych grup, ale i oszustów - serwis ten pozwala na niemal całkowite zachowanie anonimowości. Wobec tego najlepiej jest szukać zagranicznych kanałów typerskich na Telegramie, które wyróżniają się zdecydowanie lepszą skutecznością, niż polskie.
Grupy bukmacherskie na Slacku
Na ten moment Slack nie jest platformą, na której znajdziemy grupy bukmacherskie. W przyszłości jednak ten stan rzeczy z pewnością może się zmienić, ponieważ takie społeczności pojawiają się w coraz większej liczbie kanałów. Jeżeli na Slacku pojawią się grupy bukmacherskie, z przyjemnością poinformujemy o tym naszych czytelników.
Na co zwracać uwagę szukając płatnej grupy bukmacherskiej?
Choć generalnie odradzamy korzystanie z płatnych grup typerskich, jest zrozumiałe, że niektórzy chcą przetestować je samodzielnie i ocenić, czy jest to gra warta świeczki. Stworzyliśmy więc krótką listę aspektów, które warto mieć na uwadze przy dołączeniu do grupy premium.
- Wiarygodność właściciela. Dołączając do płatnej grupy warto zaobserwować, czy jej administrator posługuje się prawdziwym imieniem i nazwiskiem, czy kryje się jedynie za pseudonimem. Dobrym pomysłem jest również sprawdzenie nazwy grupy w wyszukiwarce - część płatnych typerów prowadzi działalność gospodarczą, co jest dla nas bardzo dobrze zwiastującym znakiem, ponieważ w razie jakichkolwiek problemów mamy już konkretny punkt zaczepienia. Oprócz tego dodatkowymi argumentami potwierdzającymi wiarygodność typera jest fakt, że posiada on autentyczne konto, na którym pokazuje swój wizerunek, uczelnię czy miejsce pracy, a nawet znajomych. Jeżeli typer prowadzi prawdziwy profil, możemy mieć do niego większe zaufanie. Oczywiście trzeba mieć na uwadze, że informacje takie mogą być sfałszowane, więc trzeba przyjrzeć się im z wyjątkową dokładnością.
- Metoda płatności. Jeżeli typer ogranicza możliwość dokonania zapłaty za pakiet tylko do podania numeru BLIK czy przelewu na portfel elektroniczny typu Revolut, powinna włączyć się nam czerwona lampka. Dobrą oznaką jest możliwość dokonania przelewu pod wskazany numer bankowy, ponieważ taki jest powiązany z konkretną osobą i w razie potrzeby będziemy mogli się na niego powołać. Co do zasady można też uznać, że im więcej dostępnych metod płatności, tym większe prawdopodobieństwo, że dany typer działa uczciwie.
- Sposób reklamowania się. W niemal każdej branży trafna będzie konkluzja, iż najlepsze produkty czy usługi nie potrzebują tak nachalnej reklamy, jak te z niższej półki. Oznacza to, że dobry typer nie będzie spamować ogłoszeniami o swojej działalności w innych serwisach bez zgody administratora czy właściciela strony, jak również chwalić się posiadanymi przedmiotami czy kwotą na koncie bankowym. Przez dobrego typera przemawiają przede wszystkim typy, a nie jakiekolwiek inne elementy.
- Darmowa wersja testowa. Część typerów podaje niektóre swoje propozycje w darmowych serwisach lub pozwala na kilkudniowy bezpłatny dostęp do grupy premium, aby bezkosztowo wypróbować jego usługi. Jest to bardzo dobra oznaka, ponieważ zwykle oszuści nie podejmują się udostępniania tego typu "wersji demo", gdyż byłoby to dla nich z wielu względów problematyczne.
- Dostępność typów u legalnych bukmacherów. Po raz kolejny chcielibyśmy podkreślić, iż kwestia gry u legalnych firm jest bardzo ważna, ponieważ daje nam ochronę prawną w sytuacji sporu z bukmacherem i zabezpiecza nasze interesy, a także pozwala uniknąć konfliktu z prawem. Wybierając usługi danego typera warto sprawdzić, czy podawane przez niego propozycje są dostępne w ofercie legalnych w Polsce bukmacherów. Jeżeli bowiem typer opiera swoją grę np. na typowaniu niszowej ligi, której nie posiadają polscy bukmacherzy, nie będziemy w stanie podążać za jego propozycjami, a co za tym idzie - będą one dla nas kompletnie bezużyteczne.
- Stawkowanie. Jest to jedna z najważniejszych kwestii, jeżeli chcemy, aby nasza gra przynosiła pożądane rezultaty. Dobrego typera możemy poznać po tym, że wie on, w co zainwestować mniejszą kwotę, a kiedy można wyciągnąć większy zapas gotówki. Zwykle stawkowanie odbywa się w systemie jednostkowym lub procentowym - wówczas typer wskazuje, jaką część budżetu powinniśmy przeznaczyć na dany zakład. Jest to bardzo istotne, ponieważ niektóre zakłady niosą ze sobą większe ryzyko, niż inne, dlatego typer powinien je od siebie oddzielać.
- Yield. Część czytelników jest zapewnie zaskoczona z uwagi na fakt, że na liście nie znajdą oni ani słowa o skuteczności. Wynika to z faktu, że... nie ma ona najmniejszego znaczenia. W końcowym rozrachunku typer powinien być rozliczany z yieldu, czyli zysku. Dla przykładu, jeżeli jeden typer grający niskie kursy będzie mieć skuteczność 80%, a drugi będzie grać pięciokrotnie wyższe kursy i zapewni sobie 40% skuteczności, to lepszy yield uzyska ten drugi, a więc ludzie grający razem z nim będą mieć większą sumę w kieszeni. Jest to jasna demonstracja tego, jak marginalne znaczenie ma skuteczność typera w obliczu yieldu.
- Regularność. Jeżeli wykupujemy płatną subskrypcję miesięczną, a po otrzymaniu dostępu do grupy okazuje się, że typer przez cały miesiąc poda tylko dwie propozycje, powinniśmy poważnie zastanowić się nad tym, czy korzystanie z takiego kanału jest opłacalne. Oczywiście nie chodzi o to, aby otrzymywać codziennie dziesiątki propozycji, gdyż nie jest to zdecydowanie dobra oznaka - rozsądny typer wie, że są takie dni, kiedy zwyczajnie należy odpuścić, a nie grać na siłę. Propozycje powinny jednak pojawiać się w grupie regularnie, a ewentualne przerwy - powinny być czymś spowodowane i jasno komunikowane przez właściciela kanału.
- Czas działania. Im dłuższa jest historia prowadzenia grupy przez daną osobę, tym większe może być nasze zaufanie do takiego typera. Nie powinna być to jednak jedyna cecha, która utwierdzi nas w przekonaniu, aby wykupić dostęp do grupy, ponieważ przy dość opieszałym działaniu organów ścigania nawet oszuści mogą widnieć w internecie przez wiele lat.
- Opinie w niezależnych serwisach. Kwestia zdania aktualnych lub byłych klientów na temat danego typera jest bardzo ważna w procesie jego weryfikacji. Koniecznie muszą to jednak być opinie pochodzące z niezależnych od typera serwisów, a ich autorzy powinni posiadać autentyczne konta. Pamiętajmy, że opinia jest wartościowa tylko wówczas, gdy równie wartościowy jest jej autor. Jeżeli grupa danego typera jest opisywana w samych superlatywach, ale przez fikcyjne konta, powinno to wzbudzić nasze podejrzenia.
Jak płatni typerzy oszukują?
Istnieje wiele metod, którymi oszuści usiłują wypracować wiarygodny wizerunek i przekonać do siebie niedoświadczonych graczy. Poniżej przedstawiamy najczęściej stosowane sztuczki, które prowadzą do błędnego przekonania o uczciwości danego typera.
- Tworzenie fałszywych kuponów. Część bukmacherów umożliwia graczom tworzenie tzw. "e-kuponów", czyli przygotowania kodu kuponu z określonymi zdarzeniami oraz stawką. Służą one przede wszystkim możliwości udostępnienia gotowego już kuponu innej osobie, np. w celu obstawienia go za prawdziwe pieniądze w punkcie stacjonarnym bądź online. Niestety oszuści wykorzystują to narzędzie do własnych celów, tworząc kupony o bardzo wysokich stawkach, a następnie wybierając te wygrane i chwaląc się nimi w swoich mediach społecznościowych. Kupony te nie mają żadnego pokrycia w prawdziwych pieniądzach, dlatego można grać ich dowolną liczbę oraz za dowolne stawki. Równie łatwe jest przerobienie zrzutu ekranu z kuponem w programie graficznym czy odpowiednia modyfikacja kodu strony. Dokumentacja wygranych kuponów nie powinna być zatem dla nas żadnym wyznacznikiem skuteczności typera, jeżeli wcześniej propozycje te nie były również udostępnione publicznie. Utworzenie fałszywego kuponu jest banalnie proste. Co więcej, niektórzy oszuści posługują się również prawdziwymi, ale cudzymi kuponami (przykładowo udostępnianymi przez ludzi na darmowych grupach bukmacherskich). Często odbiorca w takiej sytuacji jest przekonany, że kupon był własnością danego typera, podczas gdy nie miał on z nim nic wspólnego.
- Wysyłanie darmowych typów na próbę w wiadomości prywatnej. W takiej sytuacji zazwyczaj typer wysyła propozycję typu z bardzo wysokim kursem. Gdy okaże się ona wygrana, osoba przekonana o świetnej dyspozycji typera wykupuje jego płatny pakiet. Okazuje się jednak, że taki typer wysyła różne propozycje do każdego z potencjalnych klientów, który do niego napisze. Schemat działania jest następujący: typer wybiera jedno spotkanie, do pierwszego potencjalnego klienta wysyła typ na wygraną gospodarzy, do drugiego - na remis, a do ostatniego - na zwycięstwo gości. Wówczas niezależnie od wyniku jeden z trzech potencjalnych klientów otrzyma prawidłowy typ. Jest to częsty sposób na zdobycie zaufania klienta, który jednak opiera się na zwyczajnym oszustwie.
- Propozycja darmowego dostępu do grupy za pozytywne komentarze w social mediach. Taka obietnica powinna być dla nas aspektem, który całkowicie odstrasza od danego typera. Jak wspomnieliśmy wcześniej, dobry typer nie musi reklamować się na cudzych grupach, gdyż polecenia jego osoby wypływają same z siebie bez konieczności zmuszania kogoś do ich tworzenia. Część oszustów stosuje schemat, zgodnie z którym wykorzystuje potencjalnych klientów do publikacji takich fałszywych pozytywnych opinii, aby "nie brudzić sobie rąk". Zwykle niedługo potem taka osoba jest blokowana przez danego typera, a na nieszczęście niedoszłego klienta - większość grup typerskich również wyrzuca go za spam. Nie ma z tego zatem żadnych korzyści.
- Przedstawianie fałszywej historii i kontaktów. Niektórzy typerzy starają się udowodnić swoją wiarygodność poprzez tworzenie wytłumaczeń, skąd posiadają oni dostęp do - jak twierdzą - unikatowej wiedzy typerskiej. Jeżeli ktokolwiek usiłuje przekonać Was do tego, że ma "wujka w Ameryce, który daje mu informacje o ustawkach", uciekajcie 🙂
Metod oszukiwania przez płatnych typerów jest znacznie więcej, a na niektóre z nich jeszcze zapewne sami nie wpadliśmy. Pamiętajcie, iż wszędzie, gdzie w grę wchodzi wydawanie pieniędzy, należy zachować wzmożoną czujność, ponieważ oszustów internetowych niestety nie brakuje. My jednak podsuniemy Wam na zakończenie nieco inny wniosek, który powinien być najlepszy - korzystajcie z tych dobrodziejstw, które są dostępne darmowo!